TÜRKAV DÖRTYOL ŞUBESİ BAŞKANINDAN 3 MAYIS BASIN AÇIKLAMASI

Bookmark and Share

Haber No : 1827
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NEDEN 3 MAYIS?
3 Mayıs 1944 olayları; Türk milliyetçiliğinin mücadele tarihinde şerefli yerini almış, aynı zamanda dünden bugüne Türk milliyetçiliğine yönelen saldırılarda bir değişiklik olmadığını göstermiştir. 3 Mayıs olayları merhum Hüseyin Nihal ATSIZ’ın, hakkında açılan davaya katılmak için Ankara’ya geldiği sırada başlamıştır. Bu tarihte Türk gençliği her türlü baskıcı siyasal ortama rağmen demokratik muhalefetin belki de ilk örneğini vererek bölücü ve yıkıcı tehdidi teşhis etmiş, bunlara karşı tepkisini ortaya koymuştur. Türk gençliğinin milli muhalefeti neticesinde 165 kişi tutuklanmış, birçoğu işkence ve eziyetlere maruz kalmıştır.Gözaltına alınıp İstanbul’da toplanan gençler, 3 Mayıs 1944 günü yapılan gösteri ve yürüyüşle hiç ilgisi bulunmayan suçlamalarla, işkenceler altında sorgulandılar, yargılandılar, cezalarını(!) orada Çek-me durumunda bırakıldılar.Fakat, sonuçta hepsi aklandı.
3 Mayıs 1944, merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in de aralarında bulunduğu inançlı bir grubun, Türk milliyetçiliğini bir fikir ve duygu olmaktan çıkarıp “hareket” haline getirdiği tarihtir. Ancak 3 Mayıs, Türk milliyetçileri için işkence ve cefayla dolu bir dönemin de başlangıcı olmuştur.
Aslında 3 Mayıs olaylarının geri planında II. Dünya Savaşı’nın o aşamasında Almanlara karşı üstünlük kuran Ruslara yaranmaya çalışan Milli Şef döneminin yaklaşımı bulunmaktadır. Böylelikle Ruslara şirin görünmeye gayret eden hükümet milliyetçileri hedef haline getirerek, her türlü kötü muameleyi Türk milliyetçilerine reva görmüştür. Bu durum Türk milletine mensubiyetten gurur duyan Türk milliyetçilerinin, inandıkları değerler uğruna karşılaştıkları zulmün birincisi olacak, ancak sonuncusu olmayacaktır! Büyük siyaset ve devlet adamı merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey ve 23 arkadaşı Türk milletinin muhatap olduğu yabancı ve aykırı ideolojik saldırılara karşı, milli muhalefeti bayrak yapışının üzeriden tam 70 yıl geçmiş bulunmaktadır.
3 Mayısta bir araya gelen ve gösteriler yapan gençler bire bir tespit edilip toplanır ve tutuklanır. Milliyetçi gençler kıyasıya dövülür. Nihal ATSIZ’da aynı gün duruşmadan çıktıktan sonra polis tarafından göz altına alınır. Alparslan TÜRKEŞ anılarında bu olayları şu şekilde anlatmaktadır. “3 Mayıs 1944 günü heyecanla sokağa fırlayan gençler kıyasıya dövüldüler. Kafaları yarıldı, gözleri patlatıldı, bazılarının kolları kaburgaları kırıldı”
Hüseyin Nihal ATSIZ bu olayları şu şekilde özetlemektedir; “Türkçülükte ilk hareketi 3 Mayıs 1944 Çarşamba günü, Ankara’daki birkaç bin meçhul Türk genci yaptı. Bu bakımdan Türkçülük tarihinde onların hususi bir şerefi vardır. Bundan sonra 3 Mayıs Türkçülerin günüdür. Ona bir bayram diyemeyeceğiz. Çünkü yıllarla süren büyük ızdırabımız o gün başlamıştır. Ona bir matem demekte kabil değildir. Çünkü bunca sıkıntıların arasında bize büyük bir imtihan vermek yürekli ile yüreksizi er meydanında denemek, yahşi ile yamanı ayırmak fırsatını vermiştir. O güne kadar tehlikelerden gafil bir çocuk toyluğu ile yürüyen Türkçülük 3 Mayısta gafletten ayrılmış, maskelerin arkasındaki iğrenç yüzleri görmüş, can düşmanlarını tanımış, dost sandığı hainleri ayırt etmiş, hayalin yumuşak bulutlarından gerçeğin sert topraklarına düşmüştür. Böyle sağlam bir sonuca varmak için çekilen bunca sıkıntılar boşa gitmiş sayılmaz. Bundan dolayı biz 3 Mayıs’a Türkçüklerin günü diyoruz.”

Bu nedenledir ki;
• 3 Mayıs Türkçüler günü, bir millete ait olabilme şuurunun günüdür!
• 3 Mayıs Türkçüler günü, faşizme, komünizme ve her türlü emperyalizme karşı mücadelenin adıdır!
• 3 Mayıs Türkçüler günü, 5000 yılı aşkın tarihi ile insanlığa milliyeti ve milliyet kavramlarını öğreten yüce Türk milletini sevmenin günüdür!
• 3 Mayıs Türkçüler günü, dilde, fikirde, işte birlik olabilme sevdalısı yüreklerin günüdür!
• Turan sevdalılarının bayramıdır!
3 Mayıs Milliyetçiler Günü gelenekten geleceğe Ziya Gökalp, Nihal Atsız, Mümtaz Turhan, Alparslan Türkeş, Erol Güngör ve daha nice fikir ve siyaset adamını Türk milletinin maddi varlığında buluşturmuş, ülkenin bölünmez bütünlüğü, varlık ve bekası için sönmez bir inanç meşalesini yakmıştır. Her türlü engelleme ve zorluğa rağmen; Türk milletini şanlı mazisinden onurlu geleceğine her şeyi göze alarak taşıyacak olan milliyetçiler olacaktır. 3 Mayıs Türkçüler gününüz kutlu olsun.
Allah Türkü korusun ve yüceltsin!
                                                    Ne Mutlu Türk’üm Diyene…

                                                                                               Reşit Taşkın

                                                                                              TÜRKAV Dörtyol Şube Başkanı

5/3/2014 10:26:33 AM - 2124 defa görüntülendi.
YORUMLAR

Yorum Formu

Ad Soyad 
E-Posta
Yorumunuz:  
Kalan karakter:
  • Yorumunuz incelendikten sonra kurallara uygunsa yayınlanacaktır
  • Bütün alanların doldurulması zorunludur
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
Hızlı Arama
Araç İlanları

2004 MODEL FULL ALFA ROMEO
ARACIM FULL ORJINAL. METALIK O...
19,350.00 TL

HYUNDAİ ACCENT 1.6 DOCH MOTOR +LPG SÜPER
2006 MODEL.BEYAZ OLARAK ALINMI...
14,500.00 TL

Tempra SX 1,6
Araç bakımı yapılmış sadece so...
7,500.00 TL

kuba 125cc 2007 Model SATLIK
2007 model kuba motor satlık a...
1,000.00 TL

citroen C4
aracımız modelinn en fuludur...
22,000.00 TL

full+full 407
orjinal servis bakımlı trige...
32,000.00 TL

kusursuz passat
3 parça lokal boyalı orjinal...
35,500.00 TL

<< Önceki | Sonraki >>

+ Tüm Araç İlanları

Emlak İlanları

acilen satılık bu fiyat kaçmaz
zemin + ikinci kat güney doğu ...
90,000.00 TL

SATILIK LÜKS DAİRE
YERDEN YÜKSEK DEMİR KORKULUKLU...
105,000.00 TL

ÇARŞI İÇİ KİRALIK İŞYERİ
ÇARŞI İÇİNDE 100 M2 BODRUM-100...
30,000.00 TL

MERKEZDE KİRALIK LÜKS DAİRE
3+1 LÜKS DAİRE...
550.00 TL

SAHİLE YAKIN SATILIK MÜSTAKİL EV
443 M2 ARSA İÇİNDE 90 M2 2+1 D...
90,000.00 TL

KİRALIK EV EŞYALI
KİRALIK ...
800.00 TL

KİRALIK DAİRE
apartman dairesi....
600.00 TL

SAHİBİNDEN SATILIK
05065531332...
82,000.00 TL

SAHİBİNDEN SATILIK
ACİLEN SATLIK...
82,000.00 TL

KİRALIK DAİRE
LÜKS DAİRE...
550.00 TL

bahçeli lüx müstakil ev
bahçe içinde lüx müstakil evdi...
200,000.00 TL

<< Önceki | Sonraki >>

+ Tüm Emlak İlanları

HAFTANIN VİDEOSU
Gazete1. Sayfaları
TarihteBugün
BunlarıBiliyormusunuz?
Kereviz yerken harcanan kalorikerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.
Her türlü görüş,öneri,istek,haber,duyuru,reklam,internet sitesi v.b konular için lütfen aracılığıyla bizimle iletişime geçiniz.
Sitemize gönderilen materyallerin (resim, yazı, ses ve video görüntüleri) tamamından siteye ekleyen şahıs sorumludur, dolayısı ile Dortyolum.Com hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.
© 2006 - 2020 Dortyolum.Com - DÖRTYOL / HATAY
OKP