Dine hakaret fikir değil

Bookmark and Share

Haber No : 145
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman dünyası Hz.Muhammed karikatürleri yüzünden ayakta. Danimarka Başbakanı Rasmussen ise bu karikatürlerin fikir özgürlüğü çerçevesinde yayınlandığını söylüyor. Oysa AİHM'nin bu çatışmaya son noktayı koyacak, içtihat niteliğinde iki kararı bulunuyor.

1- Otto Preminger kararı: Hıristiyanlığa ve İsa'ya hakaret içeren film fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Avusturya yasaklamakta haklıdır.

2- Yasak Tümceler kararı: Bu kitap Allah'a ve dine hakaret içeriyor. Fikir özgürlüğü İslam'a hakareti içermez. Türkiye yasaklamakta haklıdır.

İNSANLARIN inançlarını zedeleyici yazılar, karikatürler ya da filmler fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmiyor. Hürriyet'in yaptığı araştırma, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) bu konudaki içtihatını ortaya çıkardı. AİHM'nin, "Otto-Preminger" kararı, Hıristiyan dinine hakaret içeren yayınların "fikir özgürlüğü" kapsamında değerlendirilemeyeceğini gösterirken, Türkiye'ye karşı açılmış olan "İ.A" davasında alınan karar da Müslümanlığa hakaret olabilecek yayınların ifade özgürlüğü kapsamına girmediğini gösterdi.

AİHM'nin kararları, Hz.Muhammed karikatürlerinin yasaklanması ve davanın Strasbourg'a ulaşması halinde, yasaklayan ülkenin "haklı" çıkacağını gösteriyor. Dolayısıyla dine hakaret ve insanların din ve vicdan özgürlüklerinin "rencide" edilmesi, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmiyor.

Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 33.maddesi, gerekirse Danimarka'daki "karikatür" uygulamasına karşı dileyen ülkenin Danimarka'yı AİHM'ye şikayet edebilmesine de olanak sağlıyor.

İKİ ÖNEMLİ KARAR

AİHM iki önemli karar verdi :

1- Avusturya'ya karşı açılan "Otto-Preminger" davası, bir film yapımcısının Hıristiyan dinine ve İsa'ya hakaret içeren bölümlerin yer aldığı bir filmin yasaklanması sonrası AİHM'ye yansıdı. O yıllarda Komisyonun baktığı dava, 1994 yılına ait. Merkezi Innsbruck'da bulunan film şirketinin, "Das Liebeskonzil" adlı yapımında İsa ve Hıristiyanlık aleyhinde bölümler yer aldı. Katolik derneklerinin başvurusu sonrası film yasaklandı ve konu Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na götürüldü. Strasbourg Mahkemesi, dine hakaretin fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kararı aldı ve Avusturya makamlarına hak verdi.

2- Bir diğer karar ise, Türkiye aleyhinde açılmış olan "İ.A" davası. Fransa'da yaşayan 1960 doğumlu ve "Berfin" adlı yayınevinin sahibi İ.A, 1993'te Abdullah Rıza Ergüven'e ait "Yasak Tümceler" adlı bir kitap yayınladı. Kitap, Allah'a ve dine hakaret içerdiği gerekçesiyle 1994 yılında yasaklandı, konu 1998'de AİHM'ye ulaştı. Mahkeme geçen yıl aldığı kararda, kitabı yasaklayan Türkiye'yi haklı buldu. Fikir özgürlüğünün, İslam dinine hakaret etmeyi kapsayamayacağını belirtti ve başvuruyu reddetti, "Otto-Preminger" kararını da içtihat olarak gösterdi.

ABD konuştu: Karikatürler kabul edilemez

AVRUPALI lider ve bakanlar, karikatür krizi konusunda farklı tepkiler verirken, ABD dün ilk kez yorumda bulundu ve Dışişleri sözcüsü Justin Higgins "Avrupa gazetelerinin Hz. Muhammed'in karikatürleri yayınlaması dini veya ırkçı nefreti kışkırtacak kabul edilemez bir davranıştır" dedi. Avrupa ülkelerinden tepkiler ise şöyle:

Fransa: Başbakanı Dominique de Villepin, bütün dini inançları gereksiz biçimde inciten hareketlerden kaçınılması çağrısında bulundu. Villepin, "Saygı gerekliliği ile özgürlük gerekliliği birbirleriyle bağdaşmalı" dedi.

Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ise, karikatürlerle ilgili olarak, bunları normal bulmadığını, radikal dincilerin protesto için bayrakları yakmasından da şoke olduğunu belirtti.

İngiltere: Dışişleri Bakanı Jack Straw, Avrupa medyasını karikatür krizi konusundaki tutumu nedeniyle eleştirirken, ifade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini, ancak kimsenin başkasının inançlarına saygısızca davranma hakkı bulunmadığını vurguladı.

İfade özgürlüğü için sipariş verildi biz de çizdik

HZ. MUHAMMED karikatürlerini çizen Danimarkalı karikatüristler, "Gazete yönetimi istedi biz de çizdik. Önce olaya şüpheyle yaklaştık ama sonuçta ifade özgürlüğü aşkına işi kabul ettik" dediler.

İsveç gazetesi Dagens Nyheter'e konuşan karikatürleri çizen 12 sanatçıdan dördü, gazete yönetiminin, son zamanlarda İslam konusunda medyanın kendi kendine fazlaca sansür uyguladığına inandığını belirttiğini ve bu nedenle Hz.Muhammed karikatürleri çizme önerisi getirdiğini söylediler.

Yaptığından pişmanlık duyan bir karikatürist, şunları söyledi:

"Öneri ilk geldiğinde kafamda şüpheler doğdu. Doğrusu, bu tam bir açmaz durumuydu. Eğer öneriyi reddetsem, İslam'a yönelik sansüre uymakta devam eden bir korkak olacaktım. Kabul edersem de, İslam'a karşı sorumsuz bir nefret taciri haline gelecektim."

Bir diğeri de, "Gazete yönetiminden öneri mektubunu alınca, bayağı sinirlendim. Bunun çok kötü bir fikir olduğunu düşündüm" dedi.

Hürriyet

2/2/2006 11:34:43 PM - 2650 defa görüntülendi.
YORUMLAR

Yorum Formu

Ad Soyad 
E-Posta
Yorumunuz:  
Kalan karakter:
  • Yorumunuz incelendikten sonra kurallara uygunsa yayınlanacaktır
  • Bütün alanların doldurulması zorunludur
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
Hızlı Arama
Araç İlanları

2004 MODEL FULL ALFA ROMEO
ARACIM FULL ORJINAL. METALIK O...
19,350.00 TL

HYUNDAİ ACCENT 1.6 DOCH MOTOR +LPG SÜPER
2006 MODEL.BEYAZ OLARAK ALINMI...
14,500.00 TL

Tempra SX 1,6
Araç bakımı yapılmış sadece so...
7,500.00 TL

kuba 125cc 2007 Model SATLIK
2007 model kuba motor satlık a...
1,000.00 TL

citroen C4
aracımız modelinn en fuludur...
22,000.00 TL

full+full 407
orjinal servis bakımlı trige...
32,000.00 TL

kusursuz passat
3 parça lokal boyalı orjinal...
35,500.00 TL

<< Önceki | Sonraki >>

+ Tüm Araç İlanları

Emlak İlanları

acilen satılık bu fiyat kaçmaz
zemin + ikinci kat güney doğu ...
90,000.00 TL

SATILIK LÜKS DAİRE
YERDEN YÜKSEK DEMİR KORKULUKLU...
105,000.00 TL

ÇARŞI İÇİ KİRALIK İŞYERİ
ÇARŞI İÇİNDE 100 M2 BODRUM-100...
30,000.00 TL

MERKEZDE KİRALIK LÜKS DAİRE
3+1 LÜKS DAİRE...
550.00 TL

SAHİLE YAKIN SATILIK MÜSTAKİL EV
443 M2 ARSA İÇİNDE 90 M2 2+1 D...
90,000.00 TL

KİRALIK EV EŞYALI
KİRALIK ...
800.00 TL

KİRALIK DAİRE
apartman dairesi....
600.00 TL

SAHİBİNDEN SATILIK
05065531332...
82,000.00 TL

SAHİBİNDEN SATILIK
ACİLEN SATLIK...
82,000.00 TL

KİRALIK DAİRE
LÜKS DAİRE...
550.00 TL

bahçeli lüx müstakil ev
bahçe içinde lüx müstakil evdi...
200,000.00 TL

<< Önceki | Sonraki >>

+ Tüm Emlak İlanları

HAFTANIN VİDEOSU
Gazete1. Sayfaları
TarihteBugün
BunlarıBiliyormusunuz?
İçtiğimiz sular 3 milyar yaşındadır.
Her türlü görüş,öneri,istek,haber,duyuru,reklam,internet sitesi v.b konular için lütfen aracılığıyla bizimle iletişime geçiniz.
Sitemize gönderilen materyallerin (resim, yazı, ses ve video görüntüleri) tamamından siteye ekleyen şahıs sorumludur, dolayısı ile Dortyolum.Com hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.
© 2006 - 2020 Dortyolum.Com - DÖRTYOL / HATAY
OKP